ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը, ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունները, նշեց, որ դրանք միտված են Վարչական եւ Վերաքննիչ վարչական դատարանների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելուն՝ նպաստելով ողջամիտ ժամկետում գործերի քննությանը:
Բանավոր դատաքննության անհրաժեշտությունը վերանում է հատկապես Ճանապարհային ոստիկանության կայացրած տուգանքների որոշումները բողոքարկելու եւ Երեւանի քաղաքապետարանի դեմ հայցերի քննության ժամանակ, որոնց դեպքում կողմերի մասնակցությունը հիմնականում չի ապահովվում: Ավելացել են նաեւ պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու դրանց պաշտոնատար անձանց ակտերն անվավեր ճանաչելու իրավահարաբերությունների վերաբերյալ վարչական գործերի թիվը:
Գործող օրենսգրքերով վարչական գործերի քննության համար գրավոր կամ պարզեցված կարգ նախատեսված չէ, ինչը շարունակաբար հանգեցրել է դատարանների ծանրաբեռնվածության մեծացմանը: Ուստի, առաջարկվում է վերոնշյալ գործերի քննության համար վարչական դատավարությունում ներդնել գրավոր ընթացակարգ:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ օրենքի նախագծի մշակման փուլում ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, մասնավորապես Գերմանիայի, Էստոնիայի, ՌԴ-ի եւ Լեհաստանի:
Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանը, կարեւորելով օրինագծի անհրաժեշտությունը, հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել:

7 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам в первом чтении был рассмотрен предложенный правительством проект закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс административного судопроизводства РА.
Заместитель министра юстиции РА С.Григорян, представляя предлагаемые изменения, отметил, что они направлены на снижение нагрузки на административные и апелляционные суды, облегчая рассмотрение дел в разумные сроки.
Устранена необходимость в устном слушании, особенно во время обжалования штрафов, наложенных Дорожной полицией, и рассмотрения исков против мэрии Еревана, и в этом случае участие сторон, в основном, не обеспечивается. Возросло количество административных дел о признании недействительными актов государственных органов и органов местного самоуправления и их должностных лиц.
Действующие кодексы не предусматривают письменной или упрощенной процедуры рассмотрения административных дел, что привело к увеличению загруженности судов. Поэтому предлагается ввести письменную процедуру в административном судопроизводстве по рассмотрению вышеуказанных дел.
Заместитель министра сообщил, что при разработке законопроекта был изучен международный опыт, в частности, Германии, Эстонии, России и Польши.
Содокладчик А.Давтян, подчеркнув необходимость законопроекта, призвал своих коллег проголосовать за документ.