ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը, ներկայացնելով առաջարկվող փոփոխությունները, նշեց, որ դրանք միտված են Վարչական եւ Վերաքննիչ վարչական դատարանների ծանրաբեռնվածությունը նվազեցնելուն՝ նպաստելով ողջամիտ ժամկետում գործերի քննությանը:
Բանավոր դատաքննության անհրաժեշտությունը վերանում է հատկապես Ճանապարհային ոստիկանության կայացրած տուգանքների որոշումները բողոքարկելու եւ Երեւանի քաղաքապետարանի դեմ հայցերի քննության ժամանակ, որոնց դեպքում կողմերի մասնակցությունը հիմնականում չի ապահովվում: Ավելացել են նաեւ պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու դրանց պաշտոնատար անձանց ակտերն անվավեր ճանաչելու իրավահարաբերությունների վերաբերյալ վարչական գործերի թիվը:
Գործող օրենսգրքերով վարչական գործերի քննության համար գրավոր կամ պարզեցված կարգ նախատեսված չէ, ինչը շարունակաբար հանգեցրել է դատարանների ծանրաբեռնվածության մեծացմանը: Ուստի, առաջարկվում է վերոնշյալ գործերի քննության համար վարչական դատավարությունում ներդնել գրավոր ընթացակարգ:
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ օրենքի նախագծի մշակման փուլում ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, մասնավորապես Գերմանիայի, Էստոնիայի, ՌԴ-ի եւ Լեհաստանի:
Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանը, կարեւորելով օրինագծի անհրաժեշտությունը, հորդորեց գործընկերներին կողմ քվեարկել:

At April 7 sitting of the NA State and Legal Affairs the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Administrative Proceedings Code authored by the Government was debated in the first reading.
Presenting the proposing amendments, the RA Deputy Minister of Justice Suren Grigoryan has noted that they are aimed at reducing the loading of the Administrative and Appeal Administrative Courts, promoting the examination of the cases within the reasonable term.
The necessity of oral trial is eliminated especially during the claim examination against complaining the decisions of fines made by the Road Police and against Yerevan Municipality, and in that case the parties’ participation is mainly not provided. The number of the administrative cases on legal relations of recognizing invalid the acts of the state, local self-government bodies and their officials has also increased.
Written or simplified order for examination of the administrative cases by the codes in force is not designed, which continuously has resulted in the increase of the courts’ loading. Thus, it is prroposed to invest written procedure in the administrative proceedings for the examination of the abovementioned cases.
The Deputy Minister informed that at the phase of the draft law revision the international experience has also been studied, particularly the experience of Germany, Estonia, the RF and Poland.
Emphasizing the necessity of the bill the co-rapporteur ARtur Davtyan urged his colleagues to vote for it.